ID: 0969
врста предмета: стручно-апликативни
носилац предмета: Манић Г. Небојша
извођачи: Јовановић В. Владимир, Манић Г. Небојша, Стојиљковић Д. Драгослава
контакт особа: Манић Г. Небојша
ниво студија: основне академске студије
ЕСПБ: 6
облик завршног испита: усмени
катедра: катедра за технологију материјала
У оквиру предмета предвиђено је стицање основних знања о садашњим и будућим енергетским потребама у свету, савременим енергетским системима, врстама обновљивих извора енергије, као и инжењерским аспектима у области енергетике са нагласком на производњу енергије из ОИЕ. Детаљно су приказане могућности (предности и недостаци) замене конвенционалних енергетских система савременим технологијама производње енергије од обновљивих извора енергије (пре свега биомаса и хидро), као и могућностима њихове примене у Републици Србији и у Европској Унији. Посебна пажња биће посвећена савременим технологијама производње енергије од биомасе које пре свега обухватају све облике конверзије у циљу коришћења у енергетске сврхе.
Након успешно завршеног курса студенти ће бити оспособљени да: 1. Дефинишу поступке производње и потрошње енергије, као И да дефинишу врсте обновљивих извора енергије (ОИЕ) и начине њиховог коришћење, 2. Сачине прегледе директива и регулатива за промоцију употребе ОИЕ, као и да дефинишу потенцијал различитих ОИЕ у Србији 3. дефинишу различите кључне технологије за коришћ́ење биомасе као обновљивог извора енергије 4. знају разлику између карактеристика горива и предности И недостатке коришćења чврсте биомасе у односу на угаљ 5. знају предности и недостатке различитих технологија за производњу енергије коришћењем биомасе у индустрији и домаћинствима , а тиме и да имају боље схвате предности коришcћења ОИЕ 6. Дефинишу основне трошкове различитих технологија за коришћење биомасе
Кратак историјат потрошње енергије у свету, утицај на животну средину и производња енергије из фосилних горива. Врсте обновљивих извора енергије и њихове основне карактеристике (посебно биомаса и хидро енергија). Врсте енергетских система за производњу енергије коришћењем конверзије биомасе. Сировине, обилици и начини коришћења биомасе за производњу енергије, посебни захтеви током процеса производње, као и социјални и утицај на животну средину. Кратак преглед и образложење цене произведене енергије од ОИЕ и поређење са конвеционалним енергетским системима који користе фосилна горива.
Прерачунавање енергетских јединица у циљу одређивања потреба за енергијом. Основе карактеризације различитих облика биомасе и специфичности у односу на фосилна горива. Карактеризација чврсте биомасе и одређивање података техничке и елементарне анализе. Прерачунавање са једне на другу масу за чврсту биомасу. Одређивање топлотне моћи биомасе рачунски и експериментално. Елементи стехиометрије и одређивање емисије загађујућих материја из процеса сагоревања. Основе мерења у савременим системима сагоревања биомасе.
Нема посебних услова за похађање предмета.
Aldo V. da Rosa, “Fundamentals of Renewable Energy Processes”, 2005, Academic Press. Martin Kaltschmitt, Wolfgang Streicher, Andreas Wiese, “Renewable Energy: Technol- ogy, Economics and Environment”, Springer, 2007.
укупан фонд часова: 75
ново градиво: 20
разрада и примери (рекапитулација): 10
аудиторне вежбе: 18
лабораторијске вежбе: 8
рачунски задаци: 4
семинарски рад: 0
пројекат: 0
консултације: 0
дискусија/радионица: 0
студијски истраживачки рад: 0
преглед и оцена рачунских задатака: 1
преглед и оцена лабораторијских извештаја: 1
преглед и оцена семинарских радова: 0
преглед и оцена пројекта: 0
колоквијум са оцењивањем: 3
тест са оцењивањем: 5
завршни испит: 5
активност у току предавања: 5
тест/колоквијум: 40
лабораторијска вежбања: 5
рачунски задаци: 10
семинарски рад: 0
пројекат: 0
завршни испит: 40
услов за излазак на испит (потребан број поена): 30
Aldo V. da Rosa, “Fundamentals of Renewable Energy Processes”, 2005, Academic Press.; Martin Kaltschmitt, Wolfgang Streicher, Andreas Wiese, “Renewable Energy: Technol- ogy, Economics and Environment”, Springer, 2007.;
Универзитет у Београду, Машински факултет
Краљице Марије 16, 11120 Београд 35
тел. (+381 11) 3302-200, факс 3370364
mf@mas.bg.ac.rs